Kolay Teşvik Logo

Pazartesi - Cuma 08.30/18.00

Ar-Ge Faaliyetlerine Sağlanan Sigorta Prim Destekleri ve Ücretlerde Vergi İndirimi

İşletmeleri araştırma, geliştirme ve tasarım konularına yönlendirmek amacıyla 5746 sayılı Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun (kısaca Ar-Ge Kanunu) ile işletmelerin bu konulardaki faaliyetleri için bir takım vergi ve sosyal güvenlik destekleri sağlanmaktadır.

BAŞLAMA TARİHİ : 01.04.2008

BİTİŞ TARİHİ : 31.12.2023


Açıklama

Ar-Ge/Tasarım ve destek personeli ile 4691 sayılı Kanununun geçici 2 nci maddesi uyarınca ücreti gelir vergisinden muaf olan personelin; ücretleri üzerinden hesaplanan sigorta primi işveren hissesinin yarısı, 31/12/2023 tarihine kadar Maliye Bakanlığı bütçesine konulacak ödenekten karşılanmaktadır.

Teşvikten Yararlanma Şartları:

  • Aylık prim ve hizmet belgesi Kuruma yasal süresinde verilmiş olmalı
  • Primler ödenmiş olmalı
  • Sigortalı fiilen çalışmalı
  • Ar-Ge/Tasarım personeli veya Ar-Ge personel sayısının % 10’u aşılmamak kaydıyla destek personeli ya da 4691 sayılı Kanun uyarıca ücreti gelir vergisinden istisna tutulmuş personel olmalı

5 puanlık indirim ve kalan %15, 5 işveren payının yarısı (% 7,75) SPEK üzerinden hesaplanmaktadır.


Ar-Ge faaliyetleri için yapılan teşviklerden biriside bu merkezlerde çalışan ar-ge personelinin ücretlerinde gelir vergisi indirimi uygulanmaktadır. Personel için uygulanan indirim tutarları şöyledir;

  • Doktora derecesi olanlar % 95
  • Temel bilimler (matematik, fizik, kimya, biyoloji) yüksek lisansı olanlar % 95
  • Diğer dallarda yüksek lisansı olanlar % 90
  • Temel bilimlerde lisansı olanlar % 90
  • Diğer tüm çalışanlar % 80

Personel ücretlerinden vergi hesaplanırken, ücretlinin vergi matrahından öncelikle AGİ (Asgari Geçim İndirimi) indirilecektir.

Firmanızda istihdam ettiğiniz personellerinizin şartlara uyumlu olup olmadığı ise bir takım hesaplamalarla ve şartların tutarlı olup olmaması ile belirlenebilir. Teşvik hesaplama için ücretsiz danışma hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Yardıma mı ihtiyacınız var? İletişime Geçin.

Kolay Teşvik Cari Dönem Teşvik Yönetimi hizmeti firmaların cari aydaki teşvik sürecinin tamamını yürütür, denetler ve kazandırır. Böylece; %37,5’a varan SGK Teşviklerinden yararlanma imkanı doğar.

bilgi@kolaytesvik.com
0850 885 16 42